X
تبلیغات
 
آموزش نکات و ترفندهاي رانندگي
درست بياموزيم، درست برانيم ...
درباره وبلاگ
اين وبلاگ به بررسي نکته‌‌ها و ترفندهاي آموزش رانندگي، قبولي در آزمون آيين‌‌نامه و شهر و دريافت گواهينامه و همچنين به بررسي رويدادها و اخبار روز در خصوص رانندگي و فرهنگ آن در کشور مي‌‌پردازد.
آرشيو وبلاگ
آمار وبلاگ
  • افراد آنلاین : ۱
  • بازدید امروز : ۶
  • بازدید دیروز : ۷
  • بازدید این هفته : ۶
  • بازدید این ماه : ۲۲۱
  • بازدید امسال : ۴۳۷۰
  • بازدید کل : ۷۵۰۱۴
  • تعداد پست ها : ۳۸
  • تعداد نظرات : ۴۹

دانستن برخی اشتباهات رایج در رانندگی که احتمال دارد خسارات سنگینی را به بار آورد خالی از لطف نیست به خصوص که شاید بتوان گفت ۷۰ درصد این اشتباهات به صورت عادتی ناپسند برای ما ایرانی‌ها درآمده است. به گزارش عصر خودرو این اشتباهات به شرح زیر است:


نگه داشتن پدال ترمز در هنگام عبور از دست اندازها:

این کار فشار زیادی را به سیستم فنربندی، اکسل و سیستم ترمز اتومبیل وارد می‌کند و نحوه صحیح رد شدن از دست انداز به این صورت است که باید طوری برنامه ریزی کنیم که تا قبل از رسیدن به دست انداز سرعت را کم کرده باشیم و در هنگام عبور از دست انداز ترمز به هیچ عنوان درگیر نباشد.


بالا کشیدن ترمز دستی بدون نگه داشتن کلید آن:

چندی پیش در انگلیس دیدم که دوستم زمانی که می‌خواهد ترمز دستی را بالا بکشد دکمه آن را فشار می‌دهد و سپس آن را بالا می‌کشد از او پرسیدم دلیل این کارت چیست؟ گفت: اولین باری که برای امتحان رانندگی رفته بودم سر همین کشیدن ترمز دستی من را رد کردن و برای همه خنده​دار بود که می‌گفتم تو ایران همه اینطوری ترمز دستی را می‌کشن و بعدا متوجه شدم که انگلیسی‌ها به این دکمه کلاچ ترمز دستی می​گویند و تا زمانی که کلاچ ترمز دستی را نگرفتی نباید آن را بالا بکشی بعدا خودم هم از تعدادی از دوستانم که مکانیکی را به صورت علمی می​دانند شنیدم که کشیدن ترمز دستی بدون نگه داشتن کلید آن باعث خرابی چرخ دنده‌های آن و وارد آمدن فشار بیش از حد به سیم ترمز دستی می​شود. (خدا رو شکر خودم این عادت رو ترک کردم و ترمز دستی رو درست بالا می‌کشم)


عدم تعویض به موقع روغن گیربکس:

در همین تیونینگ تاک به کرات دیده شده که افرادی خودروشان ۱۵۰ هزار کیلومتر یا بیشتر کار کرده و وقتی هم ازشان میپرسی واسکازین را تا به حال تعویض کردی میگویند مگر واسکازین هم نیاز به تعویض دارد؟ در جواب باید گفت بله واسکازین نیز مانند روغن‌های دیگر نیاز به تعویض دارد که تعویض به موقع آن باعث روان کارکردن گیربکس، سلامت گیربکس و…می​شود کیلومتر تعویض آن بستگی به نوع روغن و گیربکس اتومبیل و شرایط کارکرد آن دارد.


تعویض یکبار در میان فیلتر روغن:

گاهی دیده شده که افراد فیلتر روغن را یک بار در میان تعویض می​کنند و اکثرا همین افراد از فیلتر‌های با کیفیت پایین استفاده میکنند. ابن کار باعث می​شود فیلتر عمل تصویه را نتواند به صورت کامل انجام دهد و منجر به آسیب‌های جدی به موتور اتومبیل می​شود که بعدا متوجه می​شویم اگر هربار فیلتر را عوض می​کردیم و فیلتر مناسب جایگزین می‌کردیم چقدر از هزینه تعمیر موتور و صرف وقت جلوگیری می​​شد.


درجا گرم کردن ماشین به مدت طولانی:

این کار نه تنها مفید نیست بلکه ضرر زیادی هم به موتور وارد می‌آورد درجا کارکردن بیش از حد باعث گرم شدن بیش از حد منبع اگزوز می​شود و این گرما به موتور منتقل می​شود که به نوبه خود برای موتور ضرر دارد. در زمستان بهتر است نهایتا یک دقیقه ماشین درجا کارکند سپس چند کیلومتر اولیه تا گرم شدن ماشین در حد مطلوب را با سرعت پایین طی کرد.


پایین آوردن شیشه به جای استفاده کردن از کولر دراتوبان:

چندی پیش یک آزمایش در مجله auto crose انگلستان انجام شد و نشان داد اگر یک اتومبیل در اتوبان کولرش روی درجه یک فن روشن باشد مصرف سوختش از خودرویی که شیشه راننده آن ۴۰ درصد باز است کمتر است.


خلاص نکردن دنده پشت چراغ قرمز و ترافیک:

این کار باعث وارد آمدن فشار مضاعف روی دوشاخه کلاچ و گیربکس و.. می​شود.


گرفتن ترمز و کلاچ به صورت همزمان برای نگه داشتن خودرو:

این کار خود باعث این می​شود که متراژ ترمز افزایش پیدا کند زیرا زمانی که کلاچ درگیر است از نیروی ترمزی موتور نیز استفاده می​شود و زمانی که کلاچ و ترمز با هم فشار داده می​شود خود باعث دیرتر ایستادن خودرو می​شود. بهترین کار این است که ترمز را فشار داده و قبل از اینکه خودرو به لرزش بی​افتد کلاچ را بگیریم.


با سرعت پایین در لاین سرعت حرکت کردن و بالعکس:

بسیار دیده شده که رانندگانی با سرعت‌های بسیار پایین در لاین سرعت حرکت می​کنند و در عوض رانندگانی با سرعت‌های زیاد در لاین‌های کناری حرکت می​کنند که هر دو باعث ایجاد خطرات جبران​​​ ناپذیری می​شوند.


ریختن آب لوله کشی داخل رادیاتور:

این کار باعث به وجود آمدن رسوبات فراوان در رادیاتور و واتر پمپ و موتور می​شود و بسیار دیده شده که حتی باعث سوختن واشر سر سیلندر هم شده. بهترین کار این است که آب را جوشانده و بگذاریم تا سرد شود و دوباره آن را بجوشانیم هرچه دفعات سرد شدن وجوشاندن بیشتر شود آب سالم​تر می​شود فقط دقت کنید که بعد از سرد شدن، رسوبات در ته ظرف است پس از ریختن ته آب به داخل رادیاتور خودداری کنید البته مایع‌های آماده هم در بازار هست که خوب روش اول قابل اطمینان​تر است.
ریختن آب لوله کشی داخل منبع شیشه شور:

این کار باعث به وجود آمدن رسوبات فراوان در منبع، شلنگ​ها، نازل و پمپ آب آن می​شود. برای تامین این آب هم می‌توان از روش بالا استفاده کرد البته مایع‌های آماده هم در بازار هست.


سنگین کردن بیش از حد خودرو:

پر کردن صندوق عقب با وسایلی که به آن احتیاجی نیست باعث بالا رفتن مصرف سوخت می​شود حدالامکان باید خودرو خود را سبک کنیم.


نصب باربند در مواقعی که به آن نیاز نداریم:

باربند را فقط باید زمانی ببندیم که به آن احتیاج داریم زیرا وجود باربند باعث بالا رفت مصرف سوخت حداقل به میزان ۱۰ درصد می​شود.


نشاندن کودک روی پای سرنشین جلوی خودرو ایربگ دار:

این کار بارها دیده شده که بسیار هم خطرناک هست و در یک تصادف کوچک اگر ایربگ باز شود حتما کودک خفه خواهد شد بهتر است همیشه کودک روی صندلی مخصوص در ردیف عقب بنشیند.


استفاده از بنزین معمولی در خودروهای دارای مبدل کاتالیستی:

بنزین‌های معمولی موجود در کشور با اینکه روی پمپ‌ها نوشته بدون سرب اما باز هم مقدار زیادی سرب دارد که سرب موجود در آن قاتل مبدل کاتالیستی است و با توجه به اینکه بنزین سوپر کیفیت بهتری نسبت به بنزین معمولی دارد بهتر است از بنزین سوپر استفاده شود.


دقت نکردن به سطح کیفی روغن موتور و تطبیق آن با سطح کیفی روغن توصیه شده توسط کارخانه:

مثلا چند وقت پیش دیدم که فردی در موتور پراید داشت روغن توتال ۵۰۰۰ می​ریخت و پس از اینکه به او توضیح دادم که سطح کیفی توتال ۵۰۰۰ sj است و روغن موتور سازگار با پراید sf یا sg است در انتخاب روغن خود تجدید نظر کرد.
استفاده از نور بالا در مه: در شرایط مه آلود استفاده از نور بالا دید را کمتر می​کند در این شرایط نور خودرو باید روی نور پایین باشد و اگر خودرو مه شکن دارد باید آن را روشن کرد.


خاموش نکردن خودرو پس از طی مسافت طولانی:

این کار برای ماشین‌های گازوییلی است نه بنزینی بیشتر دیده شده رانندگان صبر می​کنند تا فن خودرو خاموش شود سپس موتور را خاموش می​کنند این کار ضرر جدی به موتور وارد می​کند. کار کردن بیش از حد باعث گرم شدن بیش از حد منبع اگزوز می​شود و این گرما به موتور منتقل می​شود، که به نوبه خود برای موتور ضرر دارد. اگر خودرو بیش از اندازه گرم باشد زمانی که اتومبیل را خاموش کنیم سیستم فن اتوماتیک روشن می​ماند و نیازی به روشن گذاشتن ماشین نیست.


تکیه پا به کلاچ:

بسیار دیده شده رانندگانی که وقتی حتی با دنده پنج در اتوبان حرکت می‌کنند پای خود را روی کلاچ تکیه می​دهند و کلاچ کورس کامل خلاصی را طی می​کند و این کار باعث فشار آمدن به گیربکس می​شود.


جلو آوردن بیش از حد صندلی:

خیلی از افراد (البته بیشتر خانم ها) فکر می​کنند هر چه صندلی جلوتر باشد تسلط راننده بیشتر می​شود و به اصطلاح دست فرمون خوب می​شود. خیر این طور نیست صندلی باید طوری باشد که راننده کاملا راحت باشد.


گاز دادن قبل از خاموش کردن خودرو:

این کار قبلا در خودرو‌های کاربراتوری برای بهتر روشن شدن خودرو انجام می​شد .ولی در خودرو‌های انژکتوری این کار مضر است زیرا زمانی که شما گاز می​دهید و سپس سوییچ را می​بندید مقداری بنزین نسوخته باقی می​ماند که خود باعث خرابی سوزن انژکتور و بد کار کردن خودرو در هنگام استارت زدن می​شود.


گاز دادن قبل از روشن کردن خودرو انژکتوری:

این کار قبلا در خودرو‌های کاربراتوری برای بهتر روشن شدن خودرو انجام می​شد. ولی در خودرو‌های انژکتوری این کار بی​فایده است.


پارک کردن خودرو خلاف جهت خیابان:

زمانی که شما خودرویتان را مثلا در سمت راست خیابان به صورت عکس پارک کنید اگر خدایی نکرده خودرویی با خودرو شما برخورد کند شما مقصر حادثه شناخته می​شوید.


خاموش شدن خودرو به دلیل نداشتن سوخت:

این کار در بعضی اوقات باعث سوختن پمپ بنزین می​شود و اصولا نباید گذاشت چراغ بنزین روشن شود زیرا رسوبات و ناخالصی‌های ته باک وارد مسیر سوخت می​شود و باعث اختلال در کار پمپ بنزین؛ فیلتر بنزین و نهایتا انژکتور می​شود.برچسب ها : اشتباهات رایج در رانندگی ، نگه داشتن پدال ترمز در هنگام عبور از دست اندازها ، بالا کشیدن ترمز دستی بدون نگه داشتن کلید آن ، عدم تعویض به موقع روغن گیربکس ، تعویض یکبار در میان فیلتر روغن ، درجا گرم کردن ماشین به مدت طولانی ، پایین آوردن شیشه به جای استفاده کردن از کولر دراتوبان ، خلاص نکردن دنده پشت چراغ قرمز و ترافیک ، گرفتن ترمز و کلاچ به صورت همزمان برای نگه داشتن خودرو ، با سرعت پایین در لاین سرعت حرکت کردن و بالعکس ، ریختن آب لوله کشی داخل رادیاتور ، استفاده از بنزین معمولی در خودروهای دارای مبدل کاتالیستی ، تکیه پا به کلاچ ، خاموش شدن خودرو به دلیل نداشتن سوخت ، پارک کردن خودرو خلاف جهت خیابان ، خاموش نکردن خودرو پس از طی مسافت طولانی ،
سه شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۴
مدرس رانندگي
ارسال نظر
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
پیام شما :
کد امنیتی :