X
تبلیغات
 
آموزش نکات و ترفندهاي رانندگي
درست بياموزيم، درست برانيم ...
درباره وبلاگ
اين وبلاگ به بررسي نکته‌‌ها و ترفندهاي آموزش رانندگي، قبولي در آزمون آيين‌‌نامه و شهر و دريافت گواهينامه و همچنين به بررسي رويدادها و اخبار روز در خصوص رانندگي و فرهنگ آن در کشور مي‌‌پردازد.
آرشيو وبلاگ
آمار وبلاگ
  • افراد آنلاین : ۱
  • بازدید امروز : ۶
  • بازدید دیروز : ۷
  • بازدید این هفته : ۶
  • بازدید این ماه : ۲۲۱
  • بازدید امسال : ۴۳۷۰
  • بازدید کل : ۷۵۰۱۴
  • تعداد پست ها : ۳۸
  • تعداد نظرات : ۴۹

سبقت گرفتن:

عبارت است از تغيير مسیر از لاینی به لاین دیگر (جلو افتادن یا پیشی گرفتن) براي عبور از وسيله نقليه‌‌اي كه كندتر حركت مي‌‌كند. همواره در همه خيابان‌‌ها و جاده‌‌ها وسايلي هست كه حتي از حدود سرعت تعيين شده، بنا به هر علتي كندتر حركت مي‌‌كنند مثل دوچرخه‌‌ها، موتورسيكلت‌‌ها و... و يا وسايلي كه قصد گردش دارند سرعت خود را كندتر كرده‌‌اند. هرگز تا حصول اطمينان از بي‌‌خطر بودن سبقت، چه براي خود و چه براي ديگران یا اگر از زنجير چرخ در سطوح برفي استفاده مي‌‌كنيد و یا براي سبقت اندكي شك داريد، سبقت نگيريد. 

 

 

خطوط حرکت: براي نظم بخشيدن به رفت و آمد خودروها و پيشگيري از برخورد و تصادف آنان با يكديگر، بزرگراه‌‌ها، آزاد راه‌‌ها و خيابان‌‌هاي عريض را خط كشي میکنند تا وسايل نقليه از ميان اين خطوط عبور كنند و مزاحم رفت و آمد بقيه خودروها نشوند. با اين حال برخي از رانندگان ترجيح مي‌‌دهند از روي این خطوط بگذرند و لحظه به لحظه نيز مسير خود را عوض كنند! به اين معنا كه يك باره تصميم می‌‌گيرند از سمت ديگري حركت كنند و دوباره به جاي اولشان بازگردند. به این رانندگان عزيز توصيه مي‌‌شود هنگام رانندگي، مسير حركت خود را حفظ نمايند، با اين كار هم خودشان سريع‌‌تر و به سلامت به مقصد رسيده و هم ساير رانندگان بدون دغدغه خاطر به مسيرشان ادامه می‌‌دهند. بدون آنكه نيازي به انجام مانورهاي خطرناك و دردسرآفرين باشد. برابر ماده 119 در راه‌‌هايي كه خط‌‌كشي شده وسايل نقليه بايد در مسير بين خطوط حركت كنند و از آن خارج نشوند و در صورت نياز به خروج و تغيير مسیر حركت، احتياط كامل را نموده و اقدام به سبقت کنند. در راه‌‌هايي كه خط‌‌كشي ندارند هرگونه تغيير مسير حركت به چپ و راست ممنوع است مگر با رعايت احتياط و دادن علامت و رعايت حق تقدم عبور وسايل نقليه هم مسير و مجاور. همچنين انحراف و تجاوز وسايل نقليه به مسير مقابل (مخالف) ممنوع است، مگر در مورد سبقت مجاز و با رعايت ضوابط سبقت.

مراحل لازم براي سبقت بي‌‌خطر عبارتند از:

1- ابتدا با در نظر گرفتن همه‌‌ی جوانب در آزاد راه‌‌ها و بزرگراه‌‌ها و جاده‌‌های دو طرفه و یک طرفه وخیابان‌‌ها

الف- منطقه‌‌ی ممنوعه نباشد (موارد صفحه‌‌ی 34 کتاب آموزش جامع قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی)

ب- خط ممتد نباشد

ج- از روبرو و پشت سر اتومبیلی در حرکت نباشد و با کنترل پشت سر از آینه‌‌ها و کنترل نقاط کور دو طرف اتومبیل چراغ راهنماي سمت چپ را بزنيد و با دادن علامت (روز بوسیله‌‌ی بوق و شب بوسیله‌‌ی چراغ دادن) راننده‌‌ای را که قصد سبقت دارید آگاه سازید.

2- بعد از زدن چراغ راهنماي سمت چپ، تغيير خط دهيد و بر سرعت خود بيفزایيد (تجاوز از سرعت مجاز و مطمئنه ممنوع میباشد) و هنگامي كه فاصله طولي مناسب را با وسيله نقليه حفظ كرديد (رويت چراغ هاي بزرگ وسيله نقليه از آيينه وسط خودرو) با زدن چراغ راهنماي سمت راست به شکل اریب و با یک زاویه‌‌ی کم به لاین قبلی تغییر مسیر دهید. در اين هنگام حتماً مطمئن شويد راننده مذكور از تصميم شما مطلع شده است و هرگز به طور ناگهاني در جلوي آن قرار نگيريد.

3- هنگام سبقت به دوچرخه‌‌ها و ساير وسايل نقليه كوچكي كه در جلوي وسيله‌‌اي كه قصد سبقت از آن را داريد و ممكن است از ديد شما پنهان باشند، توجه كنيد همچنين ممكن است هنگام سبقت وسايل نقليه جلويي شما، قصد گردش به چپ داشته باشند و يا اينكه عابران پياده قصد ورود به عرض خيابان را داشته باشند.

4- اگر وسيله نقليه‌‌اي كه در حال سبقت از آن هستيد، به طور ناگهاني سرعت خود را زياد كرد با او مسابقه نگذاريد بايد سرعت خود را كم كنيد و به جاي قبلي خود برگرديد. هنگامي كه وسيله‌‌اي در حال سبقت از خودروي شما است، هرگز سعي بر اضافه كردن سرعت خود نكنيد.

5- هرگز در گذرگاه عابر پياده سبقت نگيريد. اگر مي‌‌خواهيد از وسيله‌‌اي كه پارك شده است سبقت بگيريد، مراقب سرنشيناني كه ممكن است بطور ناگهانی درب اتومبیل را باز كنند و يا عابران پياده‌‌اي كه از جلوي ماشين بيرون بيايند باشيد. در بسياري از جاده‌‌ها كه سرعت تعيين شده زياد است و در هر جهت 2 يا 3 لاین و بيشتر وجود دارد، لاین سمت چپ، لاین مخصوص سبقت است. بنابراين، اگر قصد سبقت نداريد و در اين لاین حركت مي‌‌كنيد، در اولين فرصت ضمن رعايت شرايط قانوني، به لاین سمت راست تغيير مسير دهيد. در ضمن وقتی که از اتومبیل‌‌های بزرگ می‌‌خواهید سبقت بگیرید دقت کنید فاصله طولی با این گونه اتومبیل‌‌های طویل را بیشتر کنید تا میدان دید شما بیشتر شده و راحت‌‌تر و ایمن‌‌تر بتوانید از اینگونه اتومبیل‌‌ها سبقت بگیرید. رانندگي حق همه كساني است كه قوانين را رعايت مي‌‌كنند و جاده و بزرگراه به شخص يا اشخاص معيني تعلق ندارد. همه مي‌‌خواهند سالم به مقصد برسند و از سفر خود لذت ببرند. راندن در جاده‌‌ها متناسب با نوع وسيله نقليه متفاوت است. سرعت و شتاب برخي خودروها نسبت به ساير وسايل نقليه بالاتر بوده و به تبع آن ميل رانندگان آنها به تند راندن نيز افزايش مي‌‌يابد. براي جاده‌‌ها و آزادراه‌‌ها و بزرگراه‌‌ها هم حداقل و حداكثر سرعت در نظر گرفته شده است بنابراين با وجود چنين شرايطي سبقت امري اجتناب‌‌ناپذير در رانندگي به حساب مي‌‌آيد. اگر 1% احساس می‌‌کنید فاصله برای سبقت کافی نیست اقدام به سبقت نکنید حتی اگر مجبور باشید یک مسیر طولانی پشت سر اتومبیلی حرکت کنید چرا که سبقت نابجا یعنی تصادف مرگبار پس نتیجه می‌‌گیریم همیشه از سرعت نابجا و سبقت نابجا پرهیز کنید. در قوانين رانندگي همه‌‌ی خودروها بايد در خط عبوري خود حركت كنند و بين خطوط برانند اما آنگاه كه نياز به سبقت باشد بايد به نوع خطوط جاده، بزرگراه و آزادراه، ممتد يا بريده بريده بودن، و موقعيت خودروهاي مجاور در بزرگراه‌‌ها يا آزادراه‌‌ها و مقابل در جاده‌‌ها توجه كنند و با روشن كردن چراغ راهنما و رعايت احتياط، اقدام به سبقت کنند.برچسب ها : نحوه‌‌ي سبقت گرفتن ، تغيير مسير ، لاين ، وسيله نقليه ، جاده‌‌ها ، دوچرخه‌‌ها ، موتورسيکلت‌‌ها ، زنجير چرخ ، خطوط حرکت ، تصادف ، آزاد راه‌‌ها ، سبقت بي‌‌خطر ، منطقه‌‌ي ممنوعه ، خط ممتد ، نقاط کور ، راهنماي سمت چپ ، آيينه وسط ، چراغ راهنماي سمت راست ، گردش به چپ ، عابر پياده ،
يکشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۴
مدرس رانندگي
ارسال نظر
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
پیام شما :
کد امنیتی :