X
تبلیغات
 
آموزش نکات و ترفندهاي رانندگي
درست بياموزيم، درست برانيم ...
درباره وبلاگ
اين وبلاگ به بررسي نکته‌‌ها و ترفندهاي آموزش رانندگي، قبولي در آزمون آيين‌‌نامه و شهر و دريافت گواهينامه و همچنين به بررسي رويدادها و اخبار روز در خصوص رانندگي و فرهنگ آن در کشور مي‌‌پردازد.
آرشيو وبلاگ
آمار وبلاگ
  • افراد آنلاین : ۱
  • بازدید امروز : ۶
  • بازدید دیروز : ۷
  • بازدید این هفته : ۶
  • بازدید این ماه : ۲۲۱
  • بازدید امسال : ۴۳۷۰
  • بازدید کل : ۷۵۰۱۴
  • تعداد پست ها : ۳۸
  • تعداد نظرات : ۴۹

 


ترمز ABS:

امروزه با پیشرفت زیادی که در الکترونیک و کاربرد تراشه‌‌های نیمه رسانا بوجود آمده است تحول بزرگی درهدایت خودرو و ترمزهای آن رخ داده است که استفاده از ترمزهای ABS یکی از آنهاست. همه کسانی که تجربه ممتد رانندگی با اتومبیل به خصوص در جاده‌‌های خیس و لغزنده را دارند به خوبی می‌‌دانند که در این شرایط چقدر کنترل خودرو مشکل است و تا چه اندازه خطر سر خوردن و به خصوص هنگام ترمزهای ناگهانی وجود دارد که کمترین نتیجه آن پرتاب خودرو به بیرون جاده است

هدف از ترمز ABS:

هدف از طراحی ترمز ABS این بوده است که هنگام ترمزگیری کنترل خودرو حفظ شود با این نوع ترمز دیگر نیازی ندارید که پدال ترمز را پر کنید (چندین بار فشار دهید) و یا به جهت جلوگیری از قفل شدن ترمز مرتباً ترمز گرفته و آن را رها کنید چون سیستم به طور خودکار این کار را انجام می‌‌دهد. تنها کافیست که پدال را به طور پیوسته و محکم فشار دهید و در این حالت ضرباتی در زیر پایتان احساس می‌‌کنید.

قطعات اصلی سیستم ABS به شرح ذیل می‌‌باشد:

1) واحد
2) واحد کنترل هیدرولیک
3) واحد کنترل الکترونیک
4) سنسور سرعت چرخ (در شکل زیر نشان داده شده است)

سنسور سرعت چرخ: سنسورهای سرعت چرخ بر اساس نوع کارکرد به دو نوع تقسیم می‌‌شوند:
الف: سنسورهای غیرفعال:

این نوع سنسورها براساس خاصیت القای مغناطیسی کار می‌‌کنند. در سنسورهای القایی منبع تغذیه وجود ندارد و سنسو ر شامل یک آهنربای دايمی می‌‌باشد که سیم‌‌پیچی به دور آن می‌‌باشد و در مقابل یک صفحه دندانه‌‌دار نظیر چرخ دنده حرکت می‌‌کند. هنگامی که قسمت بالایی دندانه‌‌ها در مقابل سنسور رد می‌‌شود جریانی در سیم‌‌پیچ القاء می‌‌شود که با عبور دندانه‌‌های پایینی این القاء از بین می‌‌رود .

1- آهنربای دايمی
2- میدان مغناطیسی
3- سیم پیچ
4-صفحه دندانه‌‌دار

سیگنال ارسالی از این سنسور شبیه یک موج سینوسی می‌‌باشد که با افزایش سرعت میزان دامنه و فرکانس موج افزایش می‌‌یابد. اگر به هر دلیلی شیار دندانه‌‌های صفحه دندانه‌‌دار کثیف شود و یا فاصله بین سنسور با صفحه‌‌ی دندانه‌‌دار تغییر یابد سیگنال ارسالی تغییر خواهد نمود.
سنسورهای القایی برای ارسال سیگنال دارای دو سیم می‌‌باشد.

ب- سنسورهای فعال:

اساس کارکرد این نوع سنسورها تقریبا مشابه خاصیت اثر هال می‌‌باشد. لکن اندکی با آن متفاوت می‌‌باشد. در سنسورهای با اثر هال با حرکت دادن یک آهنربای دا يمی از مقابل سیمی که جریان از آن عبور می‌‌کند یک اختلاف پناسیل به صورت سیگنال بین دو نقطه A,B ارسال می‌‌کند سنسور با اثر هال از یک کریستال سلسیوم تشکیل شده است که چند اتم سلسیوم بوسیله اتم‌‌های دیگر جایگزین شده است و بدین شکل خاصیت اثر هال را پیدا می‌‌کند و تا زمانی که آهن‌‌ربا نزدیک سنسور است سیگنال به صورت اختلاف پتانسیل از کریستال خارج می‌‌شود سنسورهای با خاصیت اثر هال دارای سه سیم به شرح ذیل می‌‌باشد.

1) منبع تغذیه
2) اتصال بدنه
3) سیگنال

اما در سنسور ABS نوع فعال بدین صورت است که سیگنال مستقیما از کریستال سلیسیوم خارج نمی‌‌شود بلکه با عبور آهن‌‌ربا در مقابل سنسور تغییر مقاومت به بورد الکترونیکی موجود در سنسور منتقل می‌‌شود وقتی تغییر مقاومت مغناطیسی توسط بورد تشخیص داده شد از طریق اتصال کوتاه دو سر سیم سیگنال به صورت تغییر ولتاژ ارسال می‌‌شود لذا نتیجه دقیقا مشابه اثر هال بوده ولی به لحاظ نوع عملکرد با آن متفاوت می‌‌باشد.این سنسور بر خلاف اثر هال اغلب شامل دو سیم می‌‌باشد. تغییرات سیگنال بسته به نوع سنسور متفاوت می‌‌باشد.
امتیاز این نوع سنسورها نسبت به سنسورهای غیرفعال این است که در سرعت‌‌های پایین حتی 1 کیلومتر بر ساعت نیز عمل می‌‌کنند ولی سنسورهای غیر فعال از سرعت 7 کیلومتر بر ساعت به بعد شروع به فعالیت می‌‌کنند.
در سیستم ABS با سنسور فعال آهن‌‌ربا بر روی یک طرف بلبرینگ چرخ نصب می‌‌گردد که به همراه چرخش چرخ و بلبرینگ، آهن‌‌ربا نیز در مقابل سنسور حرکت می‌‌کند.
یکی از مهمترین مزایای سنسور ABS از نوع فعال این است که سنسور ثابت بوده و آهن‌‌ربای نصب شده بر روی بلبرینگ، جل و آن حرکت می‌‌کند لذ ا طول عمر این سنسور بسیار بالاتر از سنسورهای غیر فعال که بر اساس خاصیت القایی کار می‌‌کنند می‌‌باشد خروجی سیگنال این نوع سنسورها به صورت پله‌‌ای و مطابق شکل روبرو می‌‌باشد.
دامنه و فرکانس سیگنال خروجی براساس نوع سنسور متفاوت است. جهت دریافت سیگنال از دستگاه اسیلوسکوپ به صورت PORTABLE و یا از MEASURMENT BOX موجود در منوهای دستگاه‌‌های عیب‌‌یاب می‌‌توان استفاده کرد به شکلی که یک سر PROBE (سر سیم اسیلوسکوپ ) به بدنه خودرو و سر دیگر، به سیم حامل سیگنال متصل می‌‌شود و بدین صورت می‌‌توان از سالم یا معیوب بودن سنسور اطمینان حاصل کرد.

واحد کنترل هیدرولیک:

 


ترمز

این مجموعه شامل 8 شیربرقی می‌‌باشد که برای هر چرخ یک شیر برقی ورودی و یک شیر برقی خروجی وجود دارد . هر گاه در خودرویی تعداد شیر برقی‌‌ها بیشتر از 8 عدد بود سایر شیر برقی‌‌ها مربوط به سیستم‌‌های دیگر ترمز، نظیر سیستم ESP می‌‌باشد. در ضمن به هنگام کارکرد سیستم ABS روغن با فشار توسط پمپ هیدرولیک به سمت مستر سیلندر بر می‌‌گردد لذا به منظور جلوگیری از نوسانات و لرزش لوله‌‌های ترمز هنگام باز و بست شیر برقی و همچنین ایجاد افت ناگهانی فشار از آکومولاتور استفاده می‌‌گردد.برچسب ها : ترمز ABS ، ضد قفل ، پدال ترمز ، واحد کنترل هيدروليک ، واحد کنترل الکترونيک ، سنسور سرعت چرخ ، سيم‌‌پيچي ، چرخ دنده ، سنسور ، بلبرينگ ، دستگاه اسيلوسکوپ ، دستگاه عيب‌‌ياب ، شير برقي ، سيستم ESP ، لوله‌‌هاي ترمز ،
سه شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۴
مدرس رانندگي
ارسال نظر
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
پیام شما :
کد امنیتی :