X
تبلیغات
 
آموزش نکات و ترفندهاي رانندگي
درست بياموزيم، درست برانيم ...
درباره وبلاگ
اين وبلاگ به بررسي نکته‌‌ها و ترفندهاي آموزش رانندگي، قبولي در آزمون آيين‌‌نامه و شهر و دريافت گواهينامه و همچنين به بررسي رويدادها و اخبار روز در خصوص رانندگي و فرهنگ آن در کشور مي‌‌پردازد.
آرشيو وبلاگ
آمار وبلاگ
  • افراد آنلاین : ۱
  • بازدید امروز : ۶
  • بازدید دیروز : ۷
  • بازدید این هفته : ۶
  • بازدید این ماه : ۲۲۱
  • بازدید امسال : ۴۳۷۰
  • بازدید کل : ۷۵۰۱۴
  • تعداد پست ها : ۳۸
  • تعداد نظرات : ۴۹

1- هرچه مي توانيد وسايل کمتري در ماشين خود بگذاريد. هرچه ماشين سبک‌‌تر باشد کمتر بنزين مصرف مي‌‌کند. 

2- با سرعت نرانيد. اگر با سرعت 90 کيلومتر در ساعت رانندگي کنيد مي‌‌توانيد 21 درصد بيشتر از زماني پيش برويد که با سرعت 110 کيلومتر در ساعت مي‌‌رانيد.
3- طوري برنامه‌‌ريزي کنيد که مجبور نشويد براي به موقع رسيدن سريع رانندگي کنيد.
4- وقتي ماشين را روشن مي‌‌کنيد لازم نيست بيش از 30 ثانيه درجا کار کند. ماشين‌‌هاي جديد طوري طراحي شده‌‌اند که حتي در هواي سرد مي‌‌توانند بلافاصله راه بيفتند.
5- اگر بايد بيش از 30 ثانيه بايستيد نگذاريد ماشين درجا کار کند. براي کاهش مصرف سوخت بهتر است موتور را خاموش کنيد و بعداً دوباره آن را روشن کنيد.
6-فشار پايتان را روي پدال گاز تغيير ندهيد. سعي کنيد تاجايي که ممکن است با گاز يکسان برانيد.
7- باد چرخ ها را هميشه تنظيم کنيد؛ به خصوص وقتي هوا سرد مي‌‌شود يا در جاده با سرعت بالا مي‌‌رانيد حتماً براي تنظيم باد مراجعه کنيد.
8- تا جايي که مي‌‌شود تهويه هوا را روشن نکنيد به جاي آن شيشه‌‌ها را پايين بکشيد.
9- «تيک آف» نکنيد. وقتي ماشين را روشن مي‌‌کنيد خيلي آرام پدال گاز را فشار بدهيد.
10- از ترمزهاي ناگهاني بپرهيزيد. هرجا که امکان دارد مثلاً در بعضي چراغ قرمزها از خيلي قبل پايتان را از روي گاز برداريد و ماشين را خلاص کنيد تا ماشين خود به خود و آرام آرام بايستد.
11- وسايل اضافي را که موجب ايجاد مقاومت در برابر باد مي‌‌شوند برداريد. مثلاً باربند يا باربند اسکي را در زماني که به آنها احتياج نداريد باز کنيد.
12- حواستان را جمع کنيد که حتماً پيش از حرکت ترمزدستي را بخوابانيد.
13-هيچ وقت پيش از خاموش کردن ماشين گاز ندهيد. اين کار هم موجب هدر رفتن بنزين مي‌‌شود و هم باعث فرسوده شدن سيلندرها.
14- پيش از راه افتادن و در مسيرهاي درون شهري به راديو پيام گوش بدهيد و وارد راه‌‌هايي که بسته يا پرترافيک است نشويد.
15- در باک بنزين خود را وارسي کنيد که خوب بسته بشود.
16- هرچه زودتر به دنده‌‌هاي سبک برويد. اگر ماشين دنده اتوماتيک داريد يک ثانيه زودتر پايتان را از روي پدال گاز برداريد.
17- وقتي مي‌‌بينيد داريد از ماشيني سبقت مي‌‌گيريد اين کار را هرچه سريع‌‌تر انجام بدهيد، معطل نکنيد.
18- تنظيمات ماشين را ماه به ماه وارسي کنيد تا زيادي سوخت مصرف نکند.
19- هر چند وقت يک‌‌بار ترمزهاي ماشين را وارسي کنيد و اگر لازم بود آنها را تنظيم کنيد. اگر ترمز کاملاً تنظيم نباشد مقاومت زياد و سوخت بيشتري مصرف مي‌‌شود.
20- موقع خريد خودرو تا جايي که نيازتان اجازه مي‌‌دهد سعي کنيد خودروي کوچک‌‌تري انتخاب کنيد. هرچه خودرو کوچک‌‌تر و بالطبع سبک‌‌تر باشد بنزين کمتري مصرف مي‌‌کند.
21- در انتخاب خودرو، ماشين‌‌هايي که مجهز به لوازم پرمصرف هستند را کنار بگذاريد؛ تهويه مطبوع، لوازم برقي مانند شيشه برقي يا قفل مرکزي و دنده اتوماتيک از اين دسته خودروها هستند.
22- اگر در شهري با آب و هواي گرم زندگي مي‌‌کنيد خودرويي با رنگ روشن خريداري کنيد و تودوزي آن را هم روشن انتخاب کنيد تا نور و گرما را بازبتاباند. شيشه‌‌هاي مات هم از گرم شدن داخل ماشين جلوگيري مي‌‌کند.
23- از لاستيک‌‌هاي راديال استفاده کنيد تا اصطکاک کمتري بين تاير و جاده ايجاد بشود.
24- موقع رانندگي بگذاريد چشمتان بيش از پايتان حرکت کند. از دور مراقب چراغ قرمزها و ساير موانع باشيد تا لازم نباشد يکباره ترمز بگيريد.
25- فرمان اتومبيل را ثابت نگه داريد البته تا جايي که ممکن است. هرقدر خط عوض کنيد و در عرض خيابان حرکت کنيد خودروي شما مسافت بيشتري مي‌‌پيمايد و بنزين بيشتري هم
مي‌‌سوزاند.
26- باک ماشين را زيادي پر نکنيد چون ممکن است سرريز بشود يا در سربالايي‌‌هاي تند چکه کند.
27- زمستان‌‌ها تاير خودروي خود را با تايرهاي يخ‌‌شکن جايگزين کنيد يا اينکه با کمترين برفي که آمد زنجير چرخ ببنديد. در غير اين صورت موتور ماشين بيشتر کار مي‌‌کند و بنزين بيشتري مي‌‌سوزاند.
28- وقتي از دور مي‌‌بينيد که جاده سربالايي مي‌‌شود پيش از آنکه به آن برسيد سرعت بگيريد و وقتي روي شيب هستيد سرعت‌‌تان را همان اندازه حفظ کنيد. اگر در سربالايي گاز بدهيد بنزين خيلي زياد مصرف مي‌‌شود.
29- فيلتر هوا را زود به زود وارسي کنيد و اگر کثيف بود آن را تعويض کنيد. اگر فيلتر هوا کثيف باشد جريان هوا به موتور مختل مي‌‌شود و بنزين بيشتري مي‌‌سوزاند.
31- ممکن است لاستيک‌‌هاي پهن و اسپورت به نظر زيبا باشند اما مقاومت حرکت و مصرف سوخت را بالا مي‌‌برند.
32- روغن ماشين را به موقع عوض کنيد. اگر روغن ماشين تميز باشد اصطکاک کمتري در موتور ايجاد مي‌‌شود و با مقدار ثابت سوخت مي‌‌توانيد يک تا دو درصد بيشتر برانيد.
33- وقتي نزديک مقصد مورد نظرتان مي‌‌شويد، اولين جاي پارکي را که ديديد پارک کنيد و به اميد پيدا کردن جاي پارک درست روبه‌‌روي مقصدتان، در خيابان بالا و پايين نرويد. از کمي پياده‌‌روي ضرر نمي‌‌کنيد.

 برچسب ها : کاهش سوخت بنزين ، ماشين ، سرعت ، 90 کيلومتر ، 110 کيلومتر ، موتور ، پدال گاز ، باد چرخ‌‌ها ، جاده ، تهويه هوا ، تيک آف ، ترمز ناگهاني ، چراغ قرمزها ، ماشين را خلاص کنيد ، باربند ، ترمزدستي ، سيلندرها ، پرترافيک ، باک بنزين ، دنده‌‌هاي سبک ، دنده اتوماتيک ، شيشه برقي ، قفل مرکزي ، لاستيک‌‌هاي راديال ، زنجير چرخ ، روغن ماشين ،
يکشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۴
مدرس رانندگي
ارسال نظر
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
پیام شما :
کد امنیتی :